WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY PURDA

Nowe wystawy Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie

KOPERNIK.TV
Olsztyńskie Obserwatorium Astronomiczne zrealizowało projekt „Śladami Mikołaja Kopernika”.

Olsztyńskie Obserwatorium Astronomiczne to jedyny taki obiekt w regionie. Od lat uczy mieszkańców o wszechświecie oraz przybliża postać Mikołaja Kopernika. Obserwatorium właśnie zakończyło dwa projekty zatytułowane „Śladami Mikołaja Kopernika”, które stanowią nowe spojrzenie na postać astronoma, na naukę oraz na samą zabytkową więżę ciśnień. Realizacja projektów była możliwa dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego oraz środkom z budżetu państwa. „Mogliśmy tutaj zaimplementować dwie bardzo ważne ciekawe wystawy. Jedną jest Doświadczalnia Kopernika, bo chcemy właśnie tą wiedzę o Koperniku poszerzać. Też pokazać jak można inaczej spojrzeć, takim właśnie otwartym okiem na kosmos. Też gabinet materii kosmicznej – to jest druga wystawa, która powstała” – mówi Magdalena Pilska-Piotrowska, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Dzięki realizacji projektu „Śladami Mikołaja Kopernika” wykonano „Doświadczalnię Kopernika”, czyli nowoczesną, multimedialną i
interaktywną ekspozycję o charakterze popularnonaukowym. Doświadczalnia posiada zestaw interaktywnych eksponatów, które pozwalają w atrakcyjnej formie zaprezentować zwiedzającym najważniejsze dokonania astronomiczne Mikołaja Kopernika. W ramach projektu Obserwatorium Astronomiczne zostało wyposażone w nowoczesne akcesoria i technologie multimedialne, takie jak teleskopy, pozwalające jeszcze dokładniej obserwować kosmos.

Niezwykle ważnym projektem było utworzenie wokół wieży „Ogrodu Kopernika”, w którym zainstalowano repliki instrumentów obserwacyjnych: kwadrantu, triquetrum i astrolabium, wykorzystywanych przez wielkiego astronoma. Znajduje się tam także replika historycznego teleskopu powietrznego. Ta ogólnodostępna przestrzeń sprawi, że każdy odwiedzający będzie mógł poczuć się jak sam Mikołaj Kopernik. „Stworzyliśmy tutaj repliki urządzeń Kopernika, jego narzędzi, które stosował w podobnych warunkach, w podobnym otoczeniu, wśród drzew, na tyłach swojego domu we Fromborku. Miał takie skromne obserwatorium na miarę swoich możliwości, gdzie postawił 3 instrumenty” – mówi dr Ernest Świerczyński, astronom z Obserwatorium.

Dzięki projektowi „Śladami Mikołaja Kopernika” w Obserwatorium Astronomicznym powstał „Gabinet Materii Kosmicznej” prezentujący kolekcję meteorytów. Znajdujący się tu zbiór jest jedną z większych kolekcji na terenie Polski. Na wystawie materii kosmicznej znajduje się między innymi unikalny na skalę kraju kawałek skały księżycowej przywiezionej podczas misji Apollo 11. „Serdecznie zapraszam do olsztyńskiego Obserwatorium. Do zwiedzania pracowni, które znajdują się w zabytkowym obiekcie XIX-wiecznej wieży ciśnień. Znajduje się tu bardzo wiele ciekawych astronomicznych eksponatów, o których opowiadają fachowcy, prawdziwi astronomowie” – zachęca Magdalena Pilska-Piotrowska.

Wystawy w olsztyńskim Obserwatorium Astronomicznym można zwiedzać od poniedziałku do soboty, natomiast Ogród Kopernika jest dostępny codziennie w godzinach otwarcia Obserwatorium.