WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY PURDA

W trosce o przyszłość

IRZiBŻ PAN
Innowacje w sektorze rolno-spożywczym i worzenie modeli biznesowych – nad tą tematyką pochylili się uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w ramach EIT FOOD RIS Venturing School w Olsztynie.

40 uczestników z 12 regionów Europy Środkowo-Wschodniej, różne środowiska naukowe, wymiana doświadczeń i spostrzeżeń – tak wyglądały warsztaty dla studentów,  młodych naukowców  i początkujących przedsiębiorców zorganizowane przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w ramach EIT FOOD RIS Venturing School w Olsztynie. „Zgłosiłam się, ponieważ projekt łączy młodych badaczy, naukowców z całej Europy, mogą rozwijać i tworzyć nowe pomysły, które być może pomogą uratować naszą planetę” - podkreśla Paulina Streimikyte, jedna z uczestniczek warsztatów. Uczestnicy mogli również pomyśleć o własnym biznesie dzięki prezentacjom start-upów.

Tematem przewodnim warsztatów były innowacyjne rozwiązania w wykorzystaniu odpadów w przemyśle rolno-spożywczym. Uczestnicy podzieleni na interdyscyplinarne zespoły identyfikowali problemy, poszukiwali ich przyczyn, ale przede wszystkim starali się znaleźć ich innowacyjne rozwiązania. „Podstawą tego kursu jest budowanie własnego zdania, by ludzie zaczęli zwracać uwagę na duże, światowe zmiany i zrozumieli, w jaki sposób z miejsca, w którym się teraz znajdują, jako ludzie z pomysłami mogą stworzyć plan, który będzie miał pozytywny wpływ na środowisko” - wyjaśnia dr Shima Barakat z Uniwersytetu w Cambridge.

Warsztaty zorganizowano przy współpracy wykładowców z Uniwersytetu w Cambridge, islandzkiego instytutu MATIS, fińskiej sieci badawczej VTT i olsztyńskiego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. „Mamy mnóstwo młodych, utalentowanych ludzi z dobrym wykształceniem, wiedzących, jak użyć wiedzy do rozwiązania problemów w społeczeństwie i jest to ważne również w produkcji oraz przetwórstwie żywności” - podkreśla prof. Gudjon Thorkelsson z Islandzkiego Instytutu Matis. Młodzi naukowcy podczas warsztatów wykazali się ciekawością, wiedzą, a także pomysłami, które – być może – pozwolą rozwiązać globalne problemy, z którymi mierzy się Europa.