WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY PURDA

Niezwykła biblioteka

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
Sale dydaktyczne, kawiarnia, księgarnia, sala wystaw oraz ponad milionowe zbiory tradycyjne w jednej bibliotece? W Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wszystko jest możliwe!

Nowoczesna biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek. Jest również miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych, oraz, kiedy trzeba, zacisznym kątem do nauki. „Tu jest miejsce, gdzie mam po prostu spokój, mieszkam w akademiku, u siebie w akademiku nie mam takich warunków jak tutaj, dlatego to jest odpowiednie miejsce do nauki, jest cisza, jest dużo miejsca” - mówi Bartosz Lisicki. „To takie miejsce, w którym aż chce się człowiekowi uczyć!” - dodaje Mateusz Bukowski.

Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pełni rolę biblioteki naukowej. Jako biblioteka hybrydowa łączy tradycję z nowoczesnością – to zarówno zbiory tradycyjne, jak i ośrodek wiedzy naukowej udostępnianej online. „Jeśli chodzi o zbiory tradycyjne, w tej chwili mamy zgromadzonych w bibliotece ponad 1 mln 062 tysiące. To są książki, czasopisma, zbiory specjalne, no i oczywiście te zbiory nowoczesne, czyli elektroniczne. Nasza biblioteka w tej chwili licencjonuje 62 bazy, z tego 14 to są bazy polskie i 48 to są bazy zagraniczne” - wymienia dr inż. Scholastyka Baran, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zbiory tradycyjne są w bibliotece pod dobrą opieką, w trosce o zdrowie czytelników i jak najdłuższy żywot książek są one odgrzybiane w jednej z największych tego typu maszyn w Polsce.

Oprócz pomieszczeń stricte związanych z księgozbiorem, biblioteka posiada również cztery w pełni wyposażone sale dydaktyczne, osiem kabin pracy indywidualnej, kawiarnię, księgarnię, salę konferencyjną i antresolę. „Angażujemy się we wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne, które organizowane są przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, chociażby Dni Nauki i Sztuki czy Noc Naukowców, także happeningi, spotkania z autorami, już nie mówiąc tutaj o wystawach różnego rodzaju. Wszystkich oczywiście bardzo chętnie zapraszamy, to są imprezy otwarte, także nie tylko studenci i pracownicy naszego uniwersytetu, ale także mieszkańcy Olsztyna z nich korzystają” - podkreśla dr inż. Scholastyka Baran. W bibliotece odbywają się również bale uniwersyteckie. Placówka wystąpiła też w uniwersyteckim LipDubie.

A jeśli chodzi o zbiory, Biblioteka UWM jest ogólnodostępna. Mieszkańcy całej Polski mogą korzystać z nich przez Internet na stronie www.bu.uwm.edu.pl.