WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY PURDA

Nowe oblicze Szpitala Powiatowego w Biskupcu

POWIAT OLSZTYŃSKI
Szpital Powiatowy w Biskupcu przeszedł prawdziwą metamorfozę. Parking, park, nowoczesny blok operacyjny, pracownia tomografii komputerowej to tylko część zrealizowanych projektów.

Szpital Powiatowy w Biskupcu w ostatnich latach zmienił się nie do poznania. Choć z zewnątrz to wciąż ten sam, dobrze znany mieszkańcom budynek, to jednak w środku na pacjentów czeka wiele udogodnień i nowoczesnych rozwiązań. „Po wejściu do szpitala na pewno zobaczymy nową Pracownię Tomografii Komputerowej, która zaczęła funkcjonować również dla naszych pacjentów ambulatoryjnych, mamy Poradnię Ginekologiczną, zupełnie nową, a przede wszystkim mamy nowe serce szpitala, czyli nowy Blok Operacyjny, nową Centralną Sterylizację, nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii” – wymienia Marta Maciejewska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Biskupcu.

O ciągły rozwój szpitala w Biskupcu dba powiat olsztyński. „Powiat olsztyński w ostatnich latach bardzo wsparł Szpital Powiatowy w Biskupcu, główną inwestycją była budowa Bloku Operacyjnego, Sterylizatorni i OIOM-u, która kosztowała nas prawie 25 milionów złotych. Cieszę się, że mieszkańcy powiatu olsztyńskiego otrzymają praktycznie nowy oddział Bloku Operacyjnego, jak również urządzenia, które będą pomagały w diagnostyce i w ochronie zdrowia na terenie powiatu olsztyńskiego” – podkreśla starosta olsztyński Andrzej Abako.

Zmiany rozpoczęły się od placu przed budynkiem szpitala. Stary, zbyt mały parking rozszerzono, ponadto pacjenci otrzymali przestrzeń do spacerowania i rekreacji. „W zeszłym roku oddaliśmy do użytkowania właśnie teren wkoło szpitala, park za szpitalem, oraz miejsca parkingowe przy szpitalu. Ten teren potrzebował rewitalizacji i udało się pozyskać środki zewnętrzne na tą inwestycję i tutaj przy współpracy ze Starostwem, ponieważ to własność Starostwa, udało nam się zrealizować tą inwestycję prowadzoną przez gminę Biskupiec. Cały koszt inwestycji opiewał na prawie 2,5 mln złotych” – informuje burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski.

Największa inwestycja, jaka została przeprowadzona w biskupieckim szpitalu objęła między innymi budowę nowego Bloku Operacyjnego. Na trzech nowych salach znalazł się sprzęt ułatwiający specjalistom wykonywanie całej gamy zabiegów chirurgicznych. To nowoczesne aparaty do znieczulenia, do tego mamy kompatybilne monitory, monitorujące zarówno poziom znieczulenia, jak i poziom zwiotczenia pacjentów, co sprawia, że znieczulenia pacjentów są bezpieczne. Inwestycja odmieniła także Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, gdzie trafiają pacjenci w stanie zagrożenia życia. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowego OIOM-u, ponieważ, jest on bardzo nowoczesny, również spełnia wszystkie normy, wszystkie standardy, które są obowiązujące, zarówno metrażowe, wymiany powietrza, klimatyzacja, natomiast mamy też bardzo nowoczesny sprzęt, sprzęt zarówno do wentylacji, respiratory, które mają tryby wentylacji najnowocześniejsze do uzyskania” – podkreśla lek. med. Jolanta Kobierowska, koordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Powiatowego w Biskupcu.

Ostatnim, trzecim punktem największej inwestycji w biskupieckim szpitalu jest Centralna Sterylizatornia, czyli miejsce, gdzie narzędzia wykorzystywane podczas zabiegów zostają dokładnie myte, dezynfekowane i sterylizowane. Wcześniej pracownicy Sterylizatorni mieli do dyspozycji dużo mniej urządzeń sterylizujących i myjących, przez co czas przygotowania narzędzi do dalszej pracy wynosił nawet o godzinę więcej, niż teraz.

Inwestycją, na którą z niecierpliwością czekali pacjenci, jest nowa Pracownia Tomografii Komputerowej. „Od 1 września w naszej Pracowni Tomografii Komputerowej wykonujemy badania ambulatoryjne refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to możliwe dzięki zakupowi w ubiegłym roku w listopadzie nowego aparatu firmy GE Optima CT520. Jest to skaner wielorzędowy, aparat szesnastorzędowy z dwudziestoczterorzędowym detektorem. Badanie, w zależności od danej części ciała trwa od pięciu, do czterdziestu minut. Aparat umożliwia nam zbadanie każdej okolicy ciała, zaczynając od procedur takich, jak głowa bez kontrastu, kończąc na angio kończyny dolnej czy górnej, aorta brzuszna, albo piersiowa, więc cały przekrój badań, praktycznie wszystkie procedury oprócz serca, nie robimy tutaj procedur kardiologicznych” – informuje Monika Skoczko-Piskorz, technik elektroradiologii w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu.

Oprócz wyposażenia i remontów w poszczególnych częściach szpitala, pracownicy uzyskali również dostęp do kompleksowego szpitalnego systemu informatycznego.